skip navigation

Youth Tier I 13

The CCM Minnesota Hockey High Performance Tier I Leagues provide the top players from each district a chance to play with and against the best players in the state. For the 2024-25 season, the Youth 13 Only classification is for players born in 2011. The Leagues are conducted in accordance with USA Hockey rules, and all teams are eligible for USA Hockey’s Tier I National Championships.

There will be ten teams from the 12 Minnesota Hockey Districts.

The tryout process will be held in May, June, or July with competition weekends starting in August and running through early October. On-ice skill development practices and off-ice training sessions will vary based on each District. There will be 20 games competing against Minnesota teams, Team Wisconsin, Team North Dakota, and other teams from around the United States visiting Minnesota.

In partnership with TRIA, the Tier I opening weekend will once again kick off the season in mid-August.

Tryout Schedule

Team Date Time Location
Loons (D2) Sunday, June 16 1:00 - 2:00 (Group 1) & 2:15 - 3:15 PM (Group 2) Tartan Arena
Tuesday, June 18 6:00 - 7:00 (Group 1) & 7:15 - 8:15 PM (Group 2) Tartan Arena
Thursday, June 20 5:15 - 6:15 (Group 2) & 6:30 - 7:30 PM (Group 1) Tartan Arena
Friday, June 21 6:00 - 7:00 (Group 1) & 7:15 - 8:15 PM (Group 2) Tartan Arena
Walleye (D3) Friday, June 21 6:00 - 7:30 PM (Goalies Only) New Hope North Rink
Saturday, June 22 12:00 - 1:15, 1:30 - 2:45 & 3:00 - 4:15 PM New Hope North Rink
Sunday, June 23 1:30 - 2:45, 3:00 - 4:15 & 4:30 - 5:45 PM New Hope South Rink
Wednesday, June 26 5:45 - 7:15 & 7:30 - 9:00 PM New Hope South Rink
Grey Ducks (D4/9) Wednesday, June 26 6:00 - 7:15 PM Dodge County Ice Arena
Sunday, July 7 5:00 - 6:15 PM Dodge County Ice Arena
Monday, July 8 6:00 - 7:15 PM Dodge County Ice Arena
Polars (D5)
Lakers (D6) Monday, June 17 5:30 - 7:00 PM (Group A) Pagel Ice Arena
Tuesday, June 18 5:15 - 6:45 PM (Group A) & 7:00 - 8:30 PM (Group B) Pagel Ice Arena
Thursday, June 20 7:00 - 8:30 PM (Group B) Pagel Ice Arena
Moose (D8) Sunday, June 16 11:30 AM - 4:00 PM Doug Woog Arena
Monday, June 17 5:15 - 10:05 PM Doug Woog Arena
Thursday, June 27 6:40 - 9:20 PM (Call Backs Only) Doug Woog Arena
Green Giants (D10) Tuesday, July 9 5:30 - 6:30 PM & 6:40 - 7:40 PM Anoka Rink #2
Wednesday, July 10 5:30 - 6:30 PM & 6:40 - 7:40 PM Anoka Rink #2
Monday, July 15 5:30 - 6:30 PM & 6:40 - 7:40 PM Anoka Rink #2
Voyageurs (D11/12) Saturday, June 8 11:00 AM - 12:15 PM & 4:00 - 5:15 PM Northwoods Credit Union Arena
Saturday, June 22 11:00 AM - 12:15 PM & 4:00 - 5:15 PM Northwoods Credit Union Arena
Blue Ox (D15/16) Sunday, May 19 3:30 - 5:00 PM & 7:00 - 8:30 PM Cullen Hockey Center
Sunday, June 23 see District 15 site Cullen Hockey Center

STREAM CCM FALL Youth 13O TIER 1 GAMES, COURTESY OF MNHOCKEY.TV

Questions?

Jacob Mars

Youth 13 Tier I Program Director

Phone: 612-747-8869

Carmen Johnson

Youth 13 Tier I Program Manager


District GM'S

Jacob LeVasseur

District 2 GM (MN Loons)

Phone: 651-373-1436

Shelly Johnson

District 3 GM (MN Walleye)

Phone: 612-812-1741

Steve Howarth

District 4/9 GM (MN Grey Ducks)

Phone: 507-269-1674

Thomas Johnson

District 5 GM (MN Polars)

Phone: 612-270-4556

Kristi Maciosek

District 6 GM (MN Lakers)

Phone: 612-309-2710

Rich Rakness

District 8 GM (MN Moose)

Phone: 651-455-1725

Tom Nergard

District 10 GM (MN Green Giants)

Phone: 763-670-6039

Steve Ruud

District 11/12 GM (MN Voyageurs)

Phone: 218-260-5583

Carmen Johnson

District 15/16 GM (MN Blue Ox)

Phone: 320-630-3954