skip navigation

Youth Tier I 15

The CCM Minnesota Hockey High Performance Tier I Leagues provide the top players from each district or section a chance to play with and against the best players in the state.  For the 2024 - 2025 season, the Youth 15 classification is for players born in 2009.  The Leagues are conducted in accordance with USA Hockey rules and all teams are eligible for USA Hockey’s Tier I National Championships.

The Youth 15 Tier I League will have 8 teams this season. These will be teams from the 12 Minnesota Hockey districts: Loons (District 2), Walleye (District 3), Polars (Districts 4/5), Lakers (District 6), Moose (Districts 8/9), Green Giants (District 10), Voyageurs (Districts 11/12) and Blue Ox (Districts 15/16). 

The tryout process will begin in June with competition weekends starting in August and running through late September. As part of the CCM Minnesota Hockey High Performance programs, there will be 18 on-ice skill development practices, eight off-ice training sessions, and at least 20 games including league games, Hockey Federation Showcase and playoffs. 

In partnership with TRIA, the Tier I Training Camp will once again kick off the season in late July.

Tryout Schedule

Team Date Time Location
Loons (D2) Tuesday, June 18 7:30 - 8:30 (Group 1) & 8:45 - 9:45 PM (Group 2) Polar Arena
Wednesday, June 19 7:30 - 8:30 (Group 2) & 8:45 - 9:45 PM (Group 1) Polar Arena
Thursday, June 20 5:00 - 6:00 (Group 1) & 6:15 - 7:15 PM (Group 2) Polar Arena
Friday, June 21 7:30 - 8:30 (Group 2) & 8:45 - 9:45 PM (Group 1) Polar Arena
Walleye (D3) Friday, June 21 6:00 - 7:30 PM (Goalies Only) New Hope North Rink
Sunday, June 23 10:30 - 11:45 AM & 12:00-1:15 PM New Hope South Rink
Thursday, June 27 6:15 - 7:30 & 7:45 - 9:00 PM New Hope North Rink
Friday, June 28 6:15 - 7:45 PM New Hope South Rink
Polars (D4/5) Monday, June 24 7:30 - 9:45 PM STMA - Blue
Wednesday, June 26 7:30 - 9:45 PM STMA - Blue
Friday, June 28 4:45 - 6:00 PM STMA - Blue
Lakers (D6) Tuesday, June 18 7:15 - 8:45 PM Pagel Rink 2
Wednesday, June 19 7:15 - 8:45 PM Pagel Rink 1
Moose (D8/9) Thursday, June 20 5:15 - 9:45 PM Doug Woog Arena
Sunday, June 23 11:10 AM - 4:00 PM Doug Woog Arena
Green Giants (D10) Wednesday, July 10 7:50 - 8:50 PM & 9:00 - 10:00 PM Anoka Rink #2
Thursday, July 11 7:50 - 8:50 PM & 9:00 - 10:00 PM Anoka Rink #2
Tuesday, July 16 7:50 - 8:50 PM & 9:00 - 10:00 PM Anoka Rink #2
Voyageurs (D11/12) Monday, June 17 6:15 - 8:00 PM Mars Lakeview Arena
Sunday, June 23 7:15 - 8:45 PM Hodgins-Berardo Arena
Monday, June 24 6:15 - 8:00 PM Mars Lakeview Arena
Blue Ox (D15/16) Sunday, May 19 3:15 - 4:45 PM & 6:45 - 8:15 PM Cullen Hockey Center
Sunday, June 23 5:30 - 7:30 PM Cullen Hockey Center

Questions?

Joe Stremcha

Youth Tier I 15 Program Director

youth 15  teams AT USA HOCKEY NATIONALS

2021 - Blue Ox
2020 - Blue Ox
2019 - Green Giants 
2018 - Blue Ox
2017 - Green Giants

District GM's

Jacob LeVasseur

District 2 GM

Phone: 651-373-1436

Shelly Johnson

District 3 GM

Phone: 612-812-1741

Thomas Johnson

Districts 4/5 GM

Phone: 612-270-4556

Ryan Evans

District 6 GM

Phone: 952-594-1362

Rich Rakness

Districts 8/9 GM

Phone: 651-455-1725

Tom Nergard

District 10 GM

Phone: 763-670-6039

Brad Hyduke

Districts 11/12 GM

Phone: 218-213-6338

Carmen Johnson

Districts 15/16 GM

Phone: 320-630-3954

Rob Gramer

District 15/16 GM

Phone: 701-371-9497

Youth 15 News