skip navigation

Peewee State Champions

Peewee AA

Year Location Champion Runner-Up
2020* Albertville N/A N/A
2019 Stillwater Eden Prairie Woodbury
2018 Duluth Woodbury Hermantown
2017 Blaine Chaska Chanhassen Osseo-Maple Grove
2016 Grand Rapids Osseo-Maple Grove Duluth East
2015 Woodbury Prior Lake Minneapolis
2014 Thief River Falls Edina Rochester
2013 Edina Edina Wayzata

Peewee A

Year Location Champion Runner-Up
2020* Monticello N/A N/A
2019 Stillwater Orono Edina
2018 Duluth Warroad Sartell
2017 Blaine Johnson Como-NSP Edina
2016 Coleraine Mound Westonka Johnson Como-NSP
2015 Lakeville St. Paul (Highland Central) Warroad
2014 Crookston Highland Central Mahtomedi
2013 Faribault Minneapolis Orono
2012 Alexandria Prior Lake/Savage Hermantown
2011 Bloomington Edina Farmington
2010 Faribault Edina Elk River
2009 New Hope Roseau Woodbury
2008 Willmar Edina Grand Rapids
2007 Oakdale (Tartan) Wayzata Apple Valley
2006 Duluth Eden Prairie Wayzata
2005 Blaine Centennial Chaska
2004 Virginia Edina White Bear Lake
2003 South St. Paul White Bear Lake St. Cloud
2002 Warroad Duluth East Bloomington Jefferson
2001 St. Paul Highland Bloomington Jefferson Bloomington Kennedy
2000 Brainerd Edina White Bear Lake
1999 Burnsville White Bear Lake Eden Prairie
1998 Mankato Bloomington Jefferson Hastings
1997 New Hope Rochester North Duluth East
1996 Willmar Eden Prairie Wayzata
1995 Roseville Osseo/Maple Grove Elk River
1994 Hermantown White Bear Lake Duluth Staubers
1993 Blaine Bloomington Jefferson Anoka
1992 Chisholm Hibbing Anoka
1991 South St. Paul Duluth Stewarts Bloomington Jefferson
1990 Coleraine Moorhead White Bear Lake
1989 Minneapolis Cottage Grove Hibbing
1988 Brainerd Bloomington Jefferson Edina
1987 Burnsville Grand Rapids Roseau
1986 Duluth Roseau Duluth Stewarts
1985 Litchfield Roseau Grand Rapids
1984 Warroad Roseau Rochester
1983 Austin Crookston Greenway
1982 Virginia Greenway Brooklyn Park
1981 Minneapolis Duluth Stewarts White Bear Lake
1980 International Falls International Falls New Hope
1979 Albert Lea Duluth Stewarts White Bear Lake
1978 Grand Rapids Grand Rapids Duluth Stewarts
1977 Cottage Grove Rochester South St. Paul
1976 Thief River Falls Irondale Duluth Stewarts
1975 Minneapolis White Bear Lake St. Croix
1974 Hoyt Lakes Duluth East St. Croix
1973 Bloomington Grand Rapids Hopkins-Glen Lake
1972 Bloomington Edina Roseville
1971 Bloomington Mounds View Greenway
1970 Roseville Edina Virginia
1969 International Falls Edina Duluth East
1968 Bemidji Edina Duluth East
1967 Duluth Grand Rapids International Falls
1966 Grand Rapids Duluth Zephyr Anoka

Peewee B

Year Location Champion Runner-Up
2020* New Ulm N/A N/A
2019 Plymouth Orono Eden Prairie
2018 St. Cloud Edina Green Farmington
2017 Prior Lake Edina Green Moorhead Black
2016 Moorhead Edina Green Osseo-Maple Grove
2015 Rochester Edina White Orono White
2014 Two Harbors White Bear Lake Edina White
2013 Cottage Grove Edina Johnson/Como
2012 Hoyt Lakes Prior Lake/Savage Osseo/Maple Grove Crimson
2011 Stillwater Wayzata Blue Rosemount
2010 Roseau Edina Green Edina White
2009 St. Cloud Elk River Edina Green
2008 New Ulm Edina Green Edina White
2007 Plymouth (Wayzata) Wayzata Gold Edina White
2006 Buffalo Chaska Wayzata Blue
2005 Burnsville Wayzata Gold Eden Prairie
1978-2004 Discontinued
1977 Duluth Edina West St. Anthony
1976 Minneapolis Edina West North St. Paul
1975 Litchfield Edina West South St. Paul

*2020 State Tournaments were canceled due to the COVID-19 pandemic