Minnesota Hockey, in conjunction with CCM and the Minnesota Hockey Coaches Association, announced today the Minnesota rosters for the tenth annual CCM Boys High School National Invitational Tournament (NIT) to be played April 25 – 28 at the Plymouth Ice Center.
The tournament will feature teams comprised of top high school players from Minnesota, Massachusetts, Michigan, North Dakota and Wisconsin.
“Many high school players have the potential to play at the next level after their high school career is over and this tournament will give these young men and women a chance to showcase their abilities in front of scouts from the NHL, NCAA and junior leagues,” said Mike MacMillan, High Performance Director for Minnesota Hockey.
The two Minnesota boys’ teams set to participate in the 2019 Boys NIT are comprised of the most outstanding players from the 2019 Ted Brill Great 8 Tournament that took place March 29-31 at Doug Woog Arena in South St. Paul. One team of players was selected from the Senior teams and another team was chosen from players on the HP 18 (Juniors) teams at the Great 8 Festival.
The rosters for the two Minnesota teams can be found below. The schedule for the CCM Boys NIT can be found here.
The CCM Minnesota Hockey High Performance Programs are designed to identify and develop the best players in Minnesota and to provide the top players from each district or section the chance to play with and against the best players in their area and the state.
No. | First | Last | Pos | School/Team |
---|---|---|---|---|
1 | Brennan | Boynton | G | Champlin Park |
2 | Nikolai | Charchenko | D | Holy Family Catholic |
3 | Will | Crull | D | Minnetonka |
4 | Joey | Foss | D | Elk River |
5 | Joe | McNamara | D | Buffalo |
6 | Ryan | Petersen | D | Hill-Murray |
7 | Will | Schimek | D | St. Thomas Academy |
8 | Brett | Chorske | F | Edina |
9 | Kevin | Delaney | F | Edina |
10 | Drew | Eid | F | Armstrong/Cooper |
11 | Shane | Griffin | F | Lakeville North |
12 | Josh | Hermes | F | Centennial |
14 | Jonah | Jangula | F | Armstrong/Cooper |
15 | Tanner | Mack | F | East Grand Forks |
16 | Mason | Plante | F | Marshall |
17 | Gavin | Rasmussen | F | Cloquet-Esko-Carlton |
18 | Dalton | Saltness | F | Forest Lake |
19 | Jackson | Savoie | F | St. Cloud Cathedral |
20 | Nico | Vega | F | St. Thomas Academy |
30 | Jacob | Gathje | G | Rochester Mayo |
No. | First | Last | Pos | School/Team |
---|---|---|---|---|
1 | Hudson | Hodges | G | Moorhead |
2 | Calvin | Barrett | D | Chaska |
3 | Connor | Couet | D | St. Michael-Albertville |
4 | James | Miller | D | Minnetonka |
5 | Brett | Oberle | D | Hill-Murray |
6 | Will | Svenddal | D | Blake |
7 | Kaleb | Welvaert | D | Marshall |
8 | Logan | Anderson | F | Duluth East |
9 | Gavin | Best | F | Blake |
10 | Jake | Braccini | F | Buffalo |
11 | Tyler | Braccini | F | Buffalo |
12 | Joshua | Eernisse | F | Eastview |
14 | Adam | Flammang | F | St. Michael-Albertville |
15 | Chase | Freiermuth | F | Hastings |
16 | Kyle | Heffron | F | Totino Grace |
17 | Lucas | Jorgenson | F | Holy Family |
18 | Luc | Laylin | F | St. Michael-Albertville |
19 | Owen | Neuharth | F | Holy Angels |
20 | Zack | Simon | F | Orono |
30 | Evan | Melville | G | Apple Valley |