Quantcast
skip navigation
Home About Districts/Assoc. Players Parents Coaches/Officials Tourneys News Programs SafeSport High Performance Search

Minnesota College Goalie Awards

Minnesota goalies excel on and off the ice


Thief River Fall's Zane McIntrye in goal for North Dakota. (Courtesy UND).

Minnesota college goalies honored for athletic and academic achievements.

Atlantic Hockey - Men

Award/Season Name Class Hometown School
ALL-CONFERENCE - SECOND TEAM
2014-15 Keegan Asmundson Sr. Inver Grove Heights Canisius College
ALL-ACADEMIC TEAM
2011-12 Keegan Asmundson Fr. Inver Grove Heights Canisius College

BIG 10 - Men

Award/Season Name Class Hometown School
ALL-CONFERENCE - FIRST TEAM
2013-14 Adam WIlcox So. South St. Paul University of Minnesota
ALL-CONFERENCE SECOND TEAM
2014-15 Adam WIlcox Jr. South St. Paul University of Minnesota
PLAYER OF THE YEAR
2013-14 Adam Wilcox So. South St. Paul University of Minnesota
GOALTENDER OF THE YEAR
2013-14 Adam WIlcox So. South St. Paul University of Minnesota
ACADEMIC ALL-CONFERENCE
2014-15 Adam WIlcox Jr. South St. Paul University of Minnesota

NCHC - Men

Award/Season Name Class Hometown School
FIRST TEAM ALL-CONFERENCE
2014-15 Zane McIntrye Jr. Thief River Falls University of North Dakota
ALL- CONFERENCE HONORABLE MENTION
2014-15 Charlie Lindgren So. Lakeville St. Cloud State
ALL-ROOKIE TEAM
2013-14 Charlie Lindgren Freshman Lakeville St. Cloud State
GOALTENDER OF THE YEAR
2014-15 Zane McIntrye Jr. Thief RIver Falls University of North Dakota
SCHOLAR-ATHLETE TEAM
2013-14 Aaron Crandall Senior Lakeville University of Minnesota-Duluth
2013-14 Alex Fons Sophomore Minnetonka University of Minnesota-Duluth
2013-14 Zane Gothberg Sophomore Thief River Falls University of North Dakota
2013-14 Joseph Phillippi Junior Shoreview St. Cloud State

WCHA - Men

Award/Season Name Class Hometown School
ALL CONFERENCE - FIRST TEAM
2011-12 Kent Patterson Sr. Plymouth University of Minnesota
All-CONFERENCE - SECOND TEAM
2010-11 Kent Patterson Jr. Plymouth University of Minnesota
ALL-CONFERENCE - THIRD TEAM
2012-13 Adam Wilcox Fr. South St. Paul University of Minnesota
ALL-ROOKIE TEAM
2014-15 Michael Bitzer Fr. Moorhead Bemidji State University
2009-10 Joe Howe Fr. Plymouth Colorado College
GOALTENDING CHAMPION
2011-12 Kent Patterson Sr. Plymouth Unbiversity of Minnesota
2008-09 Alex Stalock Jr. South St. Paul University of Minnesota-Duluth
ALL-ACADEMIC TEAM
2014-15 Tommy Burke Sr. Chaska Bowling Green University
2014-15 Reid Mimmack So. Brainerd Bemidji State University
2014-15 Aaron Davis So. Mound Lake Superior State
2011-12 Joe Howe Jr. Plymouth Colorado College
2011-12 Jake Kramer Sr. Eden Prairie University of Minnesota
2011-12 Kent Patterson Sr. Plymouth University of Minnesota
2011-12 Aaron Crandall So. Lakeville University of Minnesota-Duluth
2011-12 Austin Lee Sr. Bloomington Minnesota State University, Mankato
2011-12 Mike Lee Jr. Roseau St. Cloud State University
2010-11 Joe Howe So. Plymouth Colorado College
2010-11 Jake Kramer Jr. Eden Prairie University of Minnesota
2010-11 Kent Patterson Jr. Plymouth University of MInnesota
2010-11 Aaron Crandall Fr. Lakeville University of Minnesota-Duluth
2010-11 Austin Lee Jr. Bloomington Minnesota State University, Mankato
2010-11 Mike Lee So. Roseau St. Cloud State University
2009-10 Kent Patterson So. Plymouth University of Minnesota
2009-10 Jake Kremer So. Eden Prairie University of Minnesota
2009-10 Brady Hjelle So. International Falls University of Minnesota-Duluth
2009-10 Austin Lee So. Bloomington Minnesota State University, Mankato
2008-09 Austin Lee Fr. Bloomington Minnesota State University, Mankato

CCHA - Men

Award/Season Name Class Hometown School
ALL-CONFERENCE - FIRST TEAM
2012-13 Brady Hjelle Sr. International Falls Ohio State

ECAC Hockey - Men's

Award/Season Name Class Hometown School
ALL-CONFERENCE - FIRST TEAM
2012-13 Eric Hartzell Sr. White Bear Lake Quinnipiac University
PLAYER OF THE YEAR
2012-13 Eric Hartzell Sr. White Bear Lake Quinnpiac University
KEN DRYDEN GOALTENDER OF THE YEAR
2012-13 Eric Hartzell Sr. White Bear Lake Quinnpiac University

MIAC - Men

Award/Season Name Year Hometown School
ALL-CONFERENCE
2013-14 Andrew Deters Jr. Sartell Concordia
2013-14 John McLean So. Eagan Gustavus Adolphus
2011-12 Beau Christian Sr. Moorhead Hamline University
2011-12 Ben Leis Sr. Duluth St. Olaf
2010-11 Beau Christian Jr. Moorhead Hamline University
2009-10 Beau Christian So. Moorhead Hamline University
2009-10 Josh Swartout Jr. St. Louis Park Gustavus Adolphus College
2008-09 Josh Swartout So. St. Louis Park Gustavus Adolphus College
ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION
2014-15 John McLean Jr. Eagan Gustavus Adolphus College
2011-12 Tyrone Simcoe Jr. Plymouth St. Thomas
2011-12 J.D. Wells Jr. Anoka St. John's University
2010-11 Justin Lochner So. Sauk Rapids Augsburg College
2010-11 Geoff Sadjadi Fr. Faribault St. Thomas University
2009-10 Aaron Damjanovich Sr. Remer Bethel University
2009-10 Jason Hostman Fr. Faribault St. Mary's University
2009-10 Justin Lochner Fr. Sauk Rapids Augsburg College
2008-09 Adam Damjanovich Jr. Remeer Bethel University
2008-09 Andrew Kent Sr. Lakeville Augsburg College
2008-09 Vince Wheeler Sr. Clearwater St. John's University
2008-09 Cary Wood Fr. St. Paul St. Thomas University
ALL-ROOKIE TEAM
2011-12 John McLean Fr. Eagan Gustavus Adolphus College
2009-10 Justin Lochner Fr. Sauk Rapids Augsburg College
2008-09 Cary Wood Fr. St. Paul University of St. Thomas
ALL-SPORTSMANSHIP TEAM
2014-15 Christian Gaffy Sr. Scandia St. Mary's University

NCHA - Men

Award/Season Name Class Hometown School
All-CONFERENCE
2013-14 Tyler Bruggeman So. Mankato St. Scholastica
2010-11 B.J. OBrien Sr. Lakeville St. Norbert College
2009-10 B.J. O'Brien Jr. Lakeville St. Norbert College
ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION
2008-09 Tyler Brigl Jr. Apple Valley University of Wisconsin-Eau Claire
2008-09 Matt Koenig Sr. Lakeland University of Wisconsin-Stout
PLAYER OF THE YEAR
2010-11 B.J. O'Brien Sr. Lakeville St. Norrbert College
2008-09 Chas Beiswenger Sr. Moorhead University of Wisconsin-Superior

WIAC - Men

Award/Season Name Class Hometown School
All-CONFERENCE
2014-15 Brandon Jaeger Sr. Champlin Park UW-Stevens Point
2013-14 Brandon Jaeger Jr. Champlin Park UW-Stevens Point

NCAA Division III Elite 89 Award

Award/Season Name Class Hometown School
2014-15 Brandon Jaeger Sr. Champlin Park UW-Stevens Point
2013-14 Brandon Jaeger Jr. Champlin Park UW-Stevens Point

WCHA - Women

Award/Season Name Class Hometown School
ALL-WCHA FIRST TEAM
2014-15 Shelby Amsley-Benzie Jr. Warroad North Dakota
ALL-ROOKIE TEAM
2011-12 Julie Friend Fy. Minnetonka St. Cloud State
GOALTENDING CHAMPION
2008-09 Alyssa Grogan Fy. Eagan University of Minnesota
WCHA OUTSTANDING STUDENT ATHLETE OF THE YEAR
2014-15 Shelby Amsley-Benzie Jr. Warroad North Dakota
ALL-ACADEMIC TEAM
2014-15 Erin Deters RS-FR Sartell Bemidji State
2014-15 Shyler Sletta Sr. Elko-New Market Minnesota
2014-15 Shelby Amsley-Benzie Jr. Warroad North Dakota
2014-15 Julie Friend Sr. Minnetonka St. Cloud State
2013-14 Shelby Amsley- Benzie So. Warroad North Dakota
2013-14 Julie Friend Jr. Minnetonka St. Cloud State
2012-13 Shelby Amsley-Benzie Fy. Warroad North Dakota
2012-13 Julie Friend So. Minnetonka St. Cloud State
2011-12 Alyssa Grogan Sr. Eagan University of Minnesota
2011-12 Ali Altmann Sr. Eagan Minnesota State University, Mankato
2010-11 Alyssa Grogan Jr. Eagan University of Minnesota
2010-11 Alli Altmann Jr. Eagan Minnesota State University, Mankato
2009-10 Alyssa Grogan Fy. Eagan University of Minnesota
2009-10 Alli Altmann So. Eagan Minnesota State University, Mankato
2009-10 Paige Thunder Jr. Cloquet Minnesota State University, Mankato
2008-09 Paige Thunder So. Cloquet Minnesota State University, Mankato
2008-09 Johanna Ellison Sr. Cloquet University of Minnesota-Duluth
2008-09 Amie Meyer Jr. Aitkin University of Minnesota-Duluth
2008-09 Ashley Nixon So. Blaine St. Cloud State University

CHA - Women

Award/Season Name Class Hometown School
ALL-CONFERENCE
2012-13 Kallie Billadeau Jr. Minnetonka Syracuse
2014-15 Hannah Ehresmann Fy. Minnetonka Penn State

MIAC - Women

Award/Season Name Class Hometown School
ALL-CONFERENCE
2014-15 Tori Herrmann Jr. Elk RIver St. Mary's University
2014-15 Lindsey Hibbard Jr. Princeton Gustavus Adolphus College
2013-14 Erika Allen So. Roseville Bethel University
2012-13 Sarah Schneekloth Sr. Marshall Hamiline University
2011-12 Nicole Jones Sr. Mora Hamline University
2010-11 Jessica Newstrom So. Cambridge Bethel University
2010-11 Jessica Ptachick Sr. Burnsville St. Olaf College
2009-10 Kaye Collier Fy. Hibbing St. Mary's University
2009-10 Jessica Ptachick Jr. Burnsville St. Olaf College
2009-10 Lauren Bradel Sr. Bemidji University of St. Thomas
2008-09 Beth Spurrier Sr. Plymouth Bethel University
ALL-CONFERENCE HONORABLE MENTION
2014-15 Erica Allen Jr. Roseville Augsburg College
2014-15 Jenna Traut Sr. St. Cloud Saint Benedict
2014-15 Abbi White So. Wyoming St. Catherine
2013--14 Brianna Schultz Jr. Prior Lake Augsburg College
2013-14 Jenna Traut Jr. St. Cloud Saint Benedict
2012-13 Brianna Schultz So. Prior Lake Augsburg College
2012-13 Jenna Traut So. St. Cloud Saint Benedict
2011-12 Danielle Justice Sr. Alexandria Gustavus Adolphus College
2011-12 Jess Newstrom Jr. Cambridge Bethel College
2011-12 Brianna Schulz Fy. Prior Lake Augsburg College
2010-11 Danielle Justice Jr. Alexandria Gustavus Adolphus College
2009-10 Lauren Bradel Sr. Bemidji University of St. Thomas
2009-10 Mel Gerten Jr. Inver Grove Heights St. Catherine University
2009-10 Toni Menth Sr. Buffalo Augsburg College
2008-09 Madeline Lenz Fy. White Bear Lake St. Mary's University
ALL-ROOKIE TEAM
2014-15 Paige Kittelson Fy. Arden Hills St. Thomas University
2014-15 Michelle Klimstra Fy. Elk River Bethel University
2012-13 Erika Allen Fy. Roseville Bethel University
2011-12 Brianna Schulz Fy. Prior Lake Augsburg College
2009-10 Kaye Collier Fy. Hibbing St. Mary's University
2008-09 Danielle Justice Fy. Alexandria Gustavus Adolphus College
ALL-SPORTSMANSHIP TEAM
2014-15 Brianna Schulz Sr. Prior Lake Augsburg College
2011-12 Sophie Borgerding So. Minneapolis Bethel College
2011-12 Danielle Justice Sr. Alexandria Gustavus Adolphus College

NCHA - Women

Award/Season Name Class Hometown School
ALL-CONFERENCE - FIRST TEAM
2013-14 Lindsey Hartfiel First Year Buffalo St. Scholastica
ALL-FRESHMAN TEAM
2013-14 Lindsey Hartfiel First Year Buffalo St. Scholastica
ALL-ACADEMIC
2009-10 Aimie Meyer Sr. Deerwood University of Wisconsin-Superior
2008-09 Annika Danielson Jr. Cokato Finlandia
2008-09 Katie Hirsch So. Minneapolis Concordia University-Wisconsin

WIAC - Women

Award/Season Name Class Hometown School
All-CONFERENCE