skip navigation

Minnesota Hockey Award Recipients

Don Clark Award

The prestigious Don Clark Award is presented by Minnesota Hockey to an individual who over a period of many years has been dedicated to the grassroots growth and development of youth hockey in Minnesota.

Year Recipient Hometown
2017 Robert Halverson New Hope
2016 Roger Johnson Fergus Falls
2015 Walter Bush Edina
Peter Lindberg Minnetonka
2014 Tim Sweezo Maple Plain
2013 Lynn Olson Minneapolis
2012 Jim Bullard Blaine
2011 Dave Hendrickson Virginia
2010 Moose Younghans St. Paul
2009 Gerry Brown St. Louis Park
2008 Louie Schmitz Farmington
2007 Glenn Young Litchfield
2006 Dan Smeins Luverne
2005 Wally Odell Elk River
2004 Ted Brill Grand Rapids
2003 Elmer Walls Baxter
2002 Robert Utect Bloomington
2001 Ken Austin Owatonna
2000 Everett Riley International Falls

Ted Brill Award

Minnesota Hockey established the Ted Brill Award with great respect and fond memories of one of our most influential leaders.  It is presented annually to an individual who has at least ten years of service to any of the various player development programs (STP, HEP, High Performance/Selects, High School All-Star Series, etc.).

Year Recipient Hometown
2017 Richard Emahiser Eden Prairie
2016 Pat Westrum Minneapolis
2015 Tom Peart Minneapolis
2014 Ken Walstad Burnsville
2013 Barry Ford Coon Rapids
2012 Bruce Johnson Plymouth
2011 Kevin Dulin Orono
2010 Doug Messerli Coon Rapids
2009 Terry Shercliffe Moorhead
2008 Joan Shocinski Minneapolis
2007 Larry Morales Mankato
2006 Gary Gergus Shakopee
Gary Gibbons Alexandria

MHOA Service Award

The Minnesota Hockey Officials Association (MHOA) established this award to honor an individual who has unselfishly made outstanding contributions to the officiating program in Minnesota during many years of service to the hockey community as an official and a volunteer. 

Year Recipient Hometown
2017 David Knutson Madison Lake
2016 Evonne Fix Litchfield
2015 David Nyquist Brooklyn Park

Grow The Game Award

The Total Hockey Grow The Game Award was established to recognize associations who have gone above and beyond to build the game within their communities and give anyone with an interest in hockey an opportunity to play - with proven results. Each year, two associations are recognized for their efforts.

Year Association
2017 Mounds View-Irondale
Hallock
2016 Bemidji Youth Hockey Association
Mahtomedi Youth Hockey Association
2015 Osseo-Maple Grove Hockey Association
Willmar Hockey Association
2014 Elk River Youth Hockey Association
Ely Blue Line Club

Presidents' Award

The Presidents' Award is given annually to those individuals whom the President of Minnesota Hockey feels have given exemplary service to the organization's efforts.

Year Recipients Hometown
2017 Wes Bolin Woodbury
Scott Hambly White Bear Lake
Doug Foster St. Michael
David Stigen Fergus Falls
2016 Charles Graves Apple Valley
Bob Halverson Crystal
Tom Maeckelbergh Oak Grove
Tom Mickus St. Paul
Derek Ricke Park Rapids
Diane Ytuarte Waseca
2015 Dennis Bushy Moorhead
Paul Moen South St. Paul
Rich Rakness South St. Paul
2014 Dave Bakke New Hope
Scott Gray Bayport
Don Krause Williams
Peter Lindberg Edina
John Petersen Shoreview
Tim Timm Champlin
2013 Ralph Hayne White Bear Lake
Mike Snee Minneapolis
Tim Sweezo Maple Plain
Mallard Teal White Bear Lake
2012 John Perry Plymouth
Susan Miller Coon Rapids
Geri-Anne Zubich Golden Valley
2011 Mike MacMillan Buffalo
Terry Evavold Sartell
Kathy Hayes Somerset, WI
Let's Play Hockey
Touchpoint Publishing
2010 Minnesota Wild
Prairie Island Indian Community
Toni O'Brien Eagan
Jim Bullard Blaine
Phil Graber Andover
Jerry DeMeo Duluth
Scott Gray Eagan
Bruce Kruger Plymouth
2009 Custom Lettering
Mark Jorgensen Mahtomedi
Bill Gable Isanti
Mary Sweezo Maple Plain
2008 Bob Halverson New Hope
Viking Trophy Brooklyn Park
2007 Jack Neveaux Orono
Brian Schoenborn St. Cloud
Hal Tearse Plymouth
2006 Gerry Brown St. Louis Park
John Ericson Orono
2005 David Margenau Maple Grove
Diane Margenau Maple Grove
2004 Denny Malarkey Roseville
Tom Slaird Edina
Rick Wesp Anoka
2003 Nancy Boyles Maplewood
Lynn Brandt Plymouth
Helen Brown St. Louis Park
Carol Carlson Stillwater
Joel Carlson Zimmerman
Pat Fiedler Eden Prairie
Bill McDonald Grand Rapids
Rich Rackness South St. Paul
Glenn Young Litchfield
2002 Barry Ford Coon Rapids
Charlie Graves Apple Valley
Dick Stewart Duluth
2001 Lloyd Armstrong Fargo, ND
Paul Moen South St. Paul
Mary Sweezo Maple Plain
Harwood Teal Shoreview
2000 Glenn Young Litchfield
1999 Bruce Kruger Plymouth
Jack Neveaux Wayzata
1998 Bob Halverson New Hope
Bill Leslie White Bear Lake
1997 Wes Barrette St. Paul
1996 John Ericson Orono
Wally Odell Elk River
Year Recipients Hometown
1995 Gerry Brown St. Louis Park
1994 Jim Bullard Mankato
Dennis Green Elk River
Tim Sweezo Maple Plain
1993 Dick Emahiser Chaska
Dick Haney Duluth
Art Sprague Brooklyn Park
1992 Bob Backstrom Duluth
Jim Brekke Moorhead
Dennis Green Elk River
Dave Meisner Oakdale
Lynn Olson Minneapolis
Tim Sweezo Maple Plain
George Swentik Baudette
1991 Gary Gibbons Plymouth
John Ericson Orono
Ted Fenske Roseville
1990 Ted Brill Grand Rapids
Bill McDonald Grand Rapids
1989 Dale LaRoque
1987 Elmer Walls Brainerd
Jim Stillings Roseville
Ralph Goldhirsch Crystal
1986 Vern Harper Brooklyn Center
Gerry Brown St. Louis Park
1985 John Carter Roseau
Carson Hedlund Roseau
1984 Rick Finke Minneapolis
Wes Barrette St. Paul
Mike Wold St. Paul
1983 Stan Wilson North St. Paul
Chuck Muhick Eveleth
Bob Gernander Coleraine
Roger A. Godin Eveleth
Gerry Brown St. Louis Park
1982 Jim Foley Stillwater
Bob Utecht Bloomington
Mike Killen St. Paul
1981 Glenn Stevens Duluth
Dick Johnson Roseau
1980 Don Pavek Edina
Ralph DeYoung Mounds View
Bob Mars Duluth
1979 Pete Paulos Mounds View
Cliff Kauppi Grand Rapids
1978 Dick Humleker Excelsior
Dick Tyson Mounds View
1977 Jack Marvin Warroad
Jerry Smith New Brighton
1976 Bob Zywiec South St. Paul
Michael Orlovich Pengilly
1975 James Tapp Fifty Lakes
Don Clark Cumberland, WI
1974 Ken Austin Owatonna
Bob Ridder St. Paul
Tom Allen Minneapolis
1973 Ed Sampson International Falls
Win Stephens Jr. Edina
Stanley Hubbard Lakeland
1972 Walter L. Bush Jr. Edina
Donald Lealos Aurora
Jack Wright Edina
1971 James H. Claypool Duluth
John Banks Jr. Superior, WI
John V. Hoene West St. Paul
1970 Cal Marvin Warroad
1969 Gene Roth Grand Rapids
Everett Riley International Falls
1968 Marvey Nelson Minneapolis
John Parker Warroad
Raymond Schaffer Austin
1967 Thomas Hofmann St. Cloud
Lewis Schmidt Farmington
1966 Lavern Schumack Minneapolis
Alfred Crary Minneapolis